آشپزی, خواص ادویه جات

بهترین زمان استفاده از ادویه‌ها چه زمانی است؟

بهترین زمان استفاده از ادویه‌ها: استفاده مناسب از انواع ادویه‌ها و سبزیجات معطر و دانستن بهترین زمان استفاده از ادویه‌ها برای پخت یک غذا هنر و مهارت یک آشپز را نشان می‌دهد.

مثلاً می‌گویند طبخ غذا توسط فلان شخص بسیار خوشمزه است این کار یک فوت کوزه‌گری می‌خواهد که کار هرکسی نیست بلکه برای به دست آوردن این مهارت شخص باید شناخت کامل از ادویه ها داشته‌ باشد و بداند بهترین زمان برای اضافه کردن ادویه به غذا چه موقع است. علاوه‌ بر این استفاده از ادویه‌های تازه و بهداشتی نیز از دیگر نکات مهم برای دستیابی به این مهارت است.

در ادامه قصد داریم شما را کمی با این فوت کوزه‌گری آشنا نموده و زمان استفاده از ادویه‌ها در هنگام‌ پخت غذاها را برای شما بیان کنیم.

۱.زمان مناسب استفاده از ادویه زردچوبه

شما می‌دانید که بهترین زمان استفاده از ادویه‌ها همانند زرد چوبه برای غذا کی است؟

زردچوبه حاوی مقدار مشخصی آنتی‌اکسیدان با خاصیت ضد سرطانی است از این‌ رو اگر این ادویه را در حرارت بالا در روغن سرخ کنید خاصیت خود را از دست می‌دهد.

برای این که بتوانید خاصیت این ادویه را حفظ کنید نیاز است که آن را مقداری تفت بدهید و در انتهای پخت غذا، به آن اضافه کنید.

۲. زمان مناسب استفاده از فلفل سیاه

فلفل سیاه جز آن دسته از ادویه‌هایی است که هر زمان آن را به غذا اضافه نمایید هم طعم و هم خواص خود را حفظ می‌کند که این مورد را می‌توان به عنوان یک مزیت برای فلفل سیاه به حساب آورد.

به عبارتی شما می‌توانید فلفل سیاه را در همان ابتدای غذا و یا در پایان غذا اضافه نمایید.

۳. زمان مناسب استفاده از زعفران

زعفران یکی از انواع ادویه‌های خوش‌رنگ کننده غذای ایرانی است که خواص زیادی دارد. برای اضافه نمودن زعفران به غذا نباید عجله کنید بلکه بهتر است این ادویه خوش عطر و طعم را در ده دقیقه پایانی به غذا اضافه نموده تا هم طعم و عطر بی نظر زعفران ماندگارتر شود و هم خواص خود را حفظ نماید.

۴. بهترین زمان استفاده از برگ‌بو

زمان استفاده از ادویه ها همانند برگ‌بو که عطر و بوی خود را دیرتر آزاد می‌کنند کمی با سبزیجات معطر دیگر متفاوت است، شما می‌توانید از برگ‌بو در غذاهایی که مدت پخت آن‌ها طولانی است استفاده کنید. در غذاهایی که مدت زمان پخت آن‌ها یک تا دو ساعت طول می‌کشد برگ‌بو فرصت کافی پیدا می‌کند که عطر خود را به صورت کامل به غذا بدهد.

۵. بهترین زمان استفاده از سبزیجات معطر

برخی سبزیجات معطر مانند آویشن، ترخون و رزماری، شنبلیله برای آن که عطر آن‌ها حفظ شود نیاز است که در ۲۰ دقیقه پایانی به غذا اضافه شوند.

زیرا سبزیجات خشک‌ و ادویه‌های پودر شده خیلی زود عطر خود را آزاد می‌کنند.

از این رو باید در غذاهای زود پخت مورد استفاده قرار بگیرند و یا اگر قصد استفاده از آن‌ها را در غذاهایی دارید که مدت زمان طبخ طولاتی تری دارند لازم است که در دقایق پایانی برای حفظ عطر غذا این سبزیجات معطر را اضافه کنید.

سبزیجات تازه مانند ریحان، نعناع، مرزنگوش، جعفری، گشنیز و شوید را در ۱ تا ۲ دقیقه آخر طبخ یا بعد از آن غذا اضافه کنید.

برخی از ادویه‌ها مانند برگ‌بو و میخک را باید در پایان پخت از غذا بیرون بیاورید زیرا این ادویه‌ها باعث زخم گلو و مری شده و ممکن است سبب خفگی فرد شوند.

برای جلوگیری از بروز این اتفاق می‌توانید ادویه را داخل یک ظرف توری قرار دهید تا در پایان پخت بتوانید به راحتی آن ها را از داخل ظرف خارج کنید.

۵. بهترین زمان استفاده از لیموعمانی در غذاها

لیموعمانی یکی از انواع ادویه‌هایی است که اضافه نمودن آن به خورشت‌ها همانند خورشت قیمه می‌تواند طعم بی‌نظیری را در غذا ایجاد کند.

اما شما باید توجه کنید که زمان استفاده از لیموعمانی برای گرفتن یک طعم عالی در غذا چه موقع است؟

در خورشت قیمه لیموعمانی را بعد از پخت و حدود ۲۰ دقیقه قبل از سرو غذا به آن اضافه کنید.

تا خورشت شما تلخی لیموعمانی را به خود نگیرد و تیره نشود. البته اگر لیموعمانی را دیرتر از این زمان به غذا اضافه کنید خورشت شما طعم دلخواه را نگرفته و طعم لیمو در آن حس نمی‌شود.

۶. بهترین زمان استفاده از پاپریکا در غذا

زمان استفاده از ادویه‌ها با یک دیگر متفاوت است و شما نمی‌توانید همه ادویه‌ها را در یک زمان به غذا اضافه کنید.

به طور مثال برای اضافه کردن ادویه پاپریکا به غذا باید اجازه داد که غذا به صورت کامل بپزد.

در هنگام سرو این ادویه را به غذا اضافه کنید، این کار برای این است که بتوانید طعم و عطر پاپریکا را حفظ کنید.

۷. بهترین زمان استفاده از دارچین

یکی دیگر از انواع ادویه‌های خوش رنگ و بو که گاهی از آن برای ازبین بردن بوی زهم مرغ استفاده می‌شود دارچین است.

اما اگر شما قصد استفاده از این ادویه را در انواع خورشت‌ها دارید بهتر است که برای جلوگیری از تیره شدن رنگ خورشت آن را در مراحل پایانی پخت اضافه کنید.

۸. بهترین زمان استفاده پودر سیر

بهترین زمان برای اضافه کردن پودرسیر در مراحل پایانی پخت غذا است. زیرا شما با این کار می‌توانید طعم و عطر سیر را به خوبی در غذا حفظ کنید.

۹. بهترین زمان استفاده از جوزهندی

زمان استفاده از ادویه‌ها و همچنین نحوه استفاده از آن‌ها با یک‌دیگر متفاوت است. جوزهندی جز آن دسته از ادویه‌هایی است که بهتر است آن را قبل از اضافه نمودن به غذا آسیاب کنید. و از قبل آن را به صورت آسیاب شده نگهداری نکنید، شما با این کار می‌توانید طعم دلخواه خود را به غذا بدهید.

چند خط با چاشنی ساز

دانستن بهترین زمان استفاده از ادویه‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا غذاهایی خوش‌طعم با عطر و رنگی عالی داشته‌ باشید.

ولی در این میان نکته مهم دیگری نیز وجود دارد و آن هم خالص بودن ادویه هایی است که استفاده میکنید. که متأسفانه برخی از افراد سودجود برای کسب منافع و درآمد بیشتر با تقلب و اضافه نمودن مواد دیگر به ادویه جات محصولی بی کیفیت و ناخالص را عرضه میکنند. اگر به دنبال ادویه 100% خالص و با کیفیت بالا هستید؟ کافیست روی لینک خرید ادویه بزنید.

برای اطلاع از تخفیفات و جشنواره ها صفحه اینستاگرامی فروشگاه چاشنی ساز را دنبال کنید.