آشپزی, خواص ادویه جات

ادويه پلويی چيست؛ طرز تهیه و ترکیبات

ادویه پلویی یکی از انواع ادویه های ترکیبی بسیار متنوع است که برای تهیه انواع غذاهای پلویی استفاده می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه ادویه پلویی در ادامه با چاشنی ساز همراه باشید.
غذا های ایرانی یکی از خوش طعم و عطر ترین غذا ها هستند به این علت که برای طبخ آن ها از ادویه های مخصوص استفاده می شود. انواع پلو از جمله لوبیا پلو، باقالی پلو، عدس پلو جزو غذاهای خوشمزه ایرانی هستند که اگر در تهیه آن ها از ادویه های تازه و با کیفیت استفاده شود می تواند طعم شگفت انگیزی به غذا بخشیده و علاوه بر آن طبع سرد برنج را با طبع گرمی که دارند معتدل نمایند. با این که مصرف انواع ادویه ها به درمان دردهای رماتیسمی و هضم غذا کمک می کند اما مصرف بیش از حد آن ها باعث مشکلات گوارشی خواهد شد.
تهیه این ادویه در منزل کار بسیار آسانی است که در صورت تهیه کردن مواد لازم آن به صورت تازه از عطاری ها می توانید ادویه ای خوش عطر و طعم داشته باشید. در ادامه شما را با مواد لازم جهت تهیه این ادویه خوشمزه و کاربردی و طرز تهیه آن آشنا خواهیم نمود.
.
مواد لازم ادویه پلویی
پودر دارچین ۲ قاشق غذاخوری
پودر هل ۲ قاشق غذاخوری
پودر زیره سبز ۲ قاشق غذاخوری
فلفل سیاه (اختیاری) ۲ قاشق غذاخوری
پودر گل محمدی ۴ قاشق چای خوری
پودر تخم گشنیز ۲ قاشق غذاخوری
جوز هندی ۱ عدد کوچک
پودر میخک ½ قاشق چای خوری
پودر زنجبیل ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه ادویه پلویی

مرحله اول

برای تهیه ادویه پلویی ساده ابتدای کار جوز هندی را با دندانه های ریز رنده، رنده می کنیم. در ادامه گل محمدی را به همراه میخک، رازیانه، تخم گشنیز و هل را درون دستگاه آسیاب کن می ریزیم، سپس میکس می کنیم.

مرحله دوم

حالا زمانی که ادویه ها کاملاً پودر شدند؛ آنها را درون الک می ریزیم، سپس الک می کنیم. در ادامه پودر زنجبیل را به همراه جوز هندی، فلفل سیاه و پودر دارچین به ادویه های پودر شده اضافه می کنیم و مخلوط می کنیم.

مرحله سوم

توجه داشته باشید به دلیل طبع سرد برنج، می توانید از این ادویه در تهیه هر نوع پلویی استفاده کنید تا سردی برنج را بگیرد. در ادامه یک ظرف شیشه ای درب دار انتخاب می کنیم، سپس درون آن را با دستمال تمیز پاک می کنیم.

مرحله چهارم

در این مرحله ادویه را درون ظرف شیشه ای می ریزیم، سپس درب آن را محکم می بندیم. در نهایت ادویه را در یک جای خشک و خنک قرار می دهیم و در تهیه انواع غذاهای پلویی از آن استفاده می کنیم. نوش جان

صفحه اینستاگرامی چاشنی ساز را دنبال کنید.