آشنایی با گیاهان دارویی, تغذیه و سلامتی, سبک زندگی, سلامت و زیبایی

ارتباط به لیمو و فشارخون چیست؟

ارتباط به لیمو و فشارخون چیست؟

در این مقاله به بررسی ارتباط مصرف به لیمو و فشارخون پرداخته ایم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا متوجه شوید به لیمو می تواند در بهبود فشارخون موثر باشد یا خیر؟ نام انگلیسی این گیاه lemon verbena و lemon beebrush است. به لیمو با نام علمی Aloysia citrodora به خانواده verbenaceae تعلق دارد و بومی نواحی جنوب غربی قاره آمریکا است. A.triphylla و Verbena triphylla دیگر نام های علمی این گیاه است. به لیمو گیاهی چندساله، گلدار و معطر است که به دلیل برخورداری از برخی خواص، جز گیاهان دارویی نیز محسوب می شود. ارتفاع این گیاه معمولا 2 _ 1.5 متر است اما در شرایط بهینه و مناسب رشد ممکن است ارتفاع آن بیشتر نیز بشود.

ارتباط به لیمو و فشارخون

فشار خون در واقع فشار ناشی از پمپاژ قلب و به جریان انداختن خون در رگ هاست.
مشکلات فشار خون یعنی بالا یا پایین تر بودن این فشار از حد طبیعی خود که هر یک به نحوی می تواند در سیستم طبیعی بدن مشکلاتی ایجاد کند.
فشار خون پایین در واقع با عدم اکسیژن رسانی کافی به بافت های بدن همراه است و در نتیجه ضعف و خستگی ایجاد می کند.
در مقابل فشار خون بالا می تواند منجر به انسداد رگ ها و تعرق، احساس گرمای بیش از حد و حتی فشار به قلب و مغز شود.
فشار خون بالا می تواند عوامل مختلفی داشته باشد که بخش قابل توجهی از آن مربوط به افزایش غلظت خون با مصرف نمک ، قند و چربی بیش از حد است.
مشکلات قلبی و عروقی که در نهایت می تواند منجر به سکته قلبی و یا مغزی شود، عوارض شدیدی است که در نتیجه فشار خون بالا می تواند حاصل گردد.
اما درمان این مشکلات خطرناک از چه طریق می تواند انجام شود؟ قرص فشار خون وجود دارد و بسیاری از افراد از آن ها استفاده می کنند.
مشکلی که در این میان وجود دارد عوارض ناشی از مصرف این داروهاست.
در واقع با مصرف بیش از داروهای شیمیایی و صنعتی کلیه، کبد و سیستم گوارش می تواند مستعد انواع بیماری ها شود.
از طرفی زمانی که بیماری مزمن و یا خفیف می باشد این مشکل وجود دارد که با دارو امکان برطرف کردن آن یا ممکن نیست یا به خاطر عوارض به صرفه نخواهد بود.
گیاهان دارویی متعددی هستند که می توانند نقش کاهش دهنده فشار خون را ایفا کنند. 
در واقع گیاه دارویی به لیمو به صورت عصاره نیز در داروها قابل استفاده است.
جدا از این موضوع خرید و مصرف به لیمو ساده، موثر و بدون عوارض خواهد بود.

نگهداری به لیمو برای درمان فشار خون

گیاه به لیمو می تواند به صورت عصاره ای قابل استفاده باشد. با این حال این روش هزینه بر می باشد و بنابراین روش های قدیمی و سنتی به صرفه تر و مناسب تر خواهند بود.
در نهایت یک دمنوش عالی به عنوان چای روزانه می تواند حاصل شود که هم تهیه به لیمو را آسان می کند و هم اینکه یک نوشیدنی عالی و مفید را ارزان به دست خواهد داد.
به لیمو و فشار خون کلا رابطه خوبی با هم دیگر ندارند! یعنی فشار خون با دیدن به لیمو فرار را بر قرار ترجیح می دهد. گیاهان دارویی بسیاری را می توان تاثیر گذار بر فشار خون دانست ولی به لیمو چیز دیگری است.
گیاه به لیمو یک داروی بدون عوارض برای فشار خون محسوب می شود که عصاره آن را نیز می توانید از داروخانه ها و یا عطاری های مجاز تهیه بفرمایید.
 
ارتباط به لیمو و فشارخون
 
خواص به لیمو
 
1. تاثیر به لیمو در بهبود عملکرد مفاصل و ماهیچه ها
گیاه به لیمو خواص آنتی اکسیدان قوی دارد که می توان آن را همچون دارویی مکمل استفاده کرد.
مصرف عصاره ی به لیمو به مدت 21 روز در افرادی که هر روز حداقل به مدت 90 دقیقه کار می کنند، سبب کاهش آسیب های عضلانی می شود. مصرف این مکمل هیچ تأثیری بر توانایی و سرعت کاری آن ها ندارد.
2. به لیمو آرامش بخش و تسکین دهنده ی اعصاب
استفاده از داروهای گیاهی با خاصیت آنتی اکسیدانی برای کاهش استرس اکسیداتیو و در نتیجه کاهش تخریب نورونی می تواند یکی از راهکارهای درمان اختلالات عصبی باشد.
3. به لیمو ضد تشنج
عصاره ی این گیاه اثر مهاری گابا (GABA) را تقویت می کند که ممکن است به فعال شدن گیرنده های بنزودیازپین مربوط شود.
4. به لیمو برطرف کننده تپش قلب
 نتایج نشان داده که خاصیت تنظیم کنندگی فشار خون در این گیاه به دلیل وجود فلاونوئیدهای آن است. 
5. تاثیر به لیمو در بهبود عملکرد گوارش
پژوهش ها نشان می دهد که چای یا دمنوش به لیمو به دلیل داشتن خاصیت ضد انقباضی (ضد اسپاسم) به آرام کردن معده کمک کرده و از ایجاد نفخ و سو هاضمه جلوگیری می کند. در پژوهشی اثرات ضد انقباضی عصاره ی آبی به لیمو روی موش های آزمایشگاهی بررسی شد.
6. به لیمو آنتی باکتریال
محققان در پژوهشی در سال 2013 ، اثر آنتی باکتریال عصاره های اتانولی و آبی به لیمو را بررسی کردند.
نتایج این پژوهش که در ژورنال Annals of Biological Research منتشر شد نشان داد این گیاه خاصیت آنتی باکتریال دارد و اثر ضد باکتریایی عصاره اتانولی برگ آن در برابر باکتری های گرم مثبت، قوی تر از اثر آن بر باکتری های گرم منفی است.

روش مصرف به لیمو برای فشارخون:

فقط کافیست یک قاشق غذاخوری برگ به لیمو را در قوری ریخته به همراه آب جوش و به مدت 20 دقیقه کامل دم بکشد. سپس نوش جان کنید.

کسانی که مشکلات کلیوی دارند از به لیمو استفاده ننمایند و همچنین به دلیل اینکه تحقیقات کامل برای مصرف خانم های باردار و شیرده انجام نشده است. از مصرف آن خودداری نمایند. همچنین برای حفاظت از مینای دندان پس از مصرف به لیمو حداقل نیم ساعت صبر نمایید و سپس مسواک بزنید. 

برای اطلاع از تخفیفات و جشنواره ها صفحه اینستاگرامی فروشگاه چاشنی ساز را دنبال کنید.